SETVA PŠENICE
Sortiment pšenice odlikuje se visokim genetskim potencijalom. Da bi ostvarili plan prinosa, takav sortiment zahteva najsavremenije agrotehničke mere. Izbor sorte je važan jer sorta mora biti prilagođena u svakom pogledu agroekološkim uslovima. Sorta mora odgovarati i određenoj agrotehnici.
U izboru sorte rukovoditi se sledećim: potencijal za prinos, planiran nivo ulaganja, tolerantnost na bolesti, adaptibilnost sorte i rezultate ogleda stručnih službi sa terena. Obratiti pažnju na čistoću i klijavost, kao i tehnološki kvalitet semena. Treba uzeti u obzir i sopstvena iskustva sa prinosima po sortama, prethodnih godina.Nakon nabavke semena pšenice, preporučuje se proizvođačima da izvrše tretman semena stimulatorom rasta SLAVOL-om S, za bolje klijanje, brzo i ujednačeno nicanje i moćan korenov sistem pšenice. Primena: Na hektarsku dozu semena pšenice naneti 250 ml SLAVOLA S i dodati 750ml vode. Može se mešati sa drugim pesticidima za zaštitu semena. Tretman semena uraditi i ranije, pre setve, jer seme tretirano SLAVOL-om S čak i duže od godinu dana, čuva klijavost i energiju klijanja. Jača biljka, zdravija biljka, bolji prinos.
Setva pšenice u našim agroekološkim uslovima se izvodi u oktobru. Optimalni rok setve pšenice je od 5.10 – 25.10. Prvo se seju kasne sorte, a rane sorte kasnije. Razmak između redova 10 – 12 cm. Dubina setve 3-6 cm. Na suvljim i lakšim zemljištima sejati dublje, na vlažnijim zemljištima sejati pliće. Brzina sejalice je 6-8 km/h. Setva se smatra kvalitetnom kada je 80% semena posejano na 4-5 cm dubine.
Količina semena treba da obezbedi optimalan broj klasova po jedinici površine. Sklop biljaka, zavisno od sorte, kreće se od 400-600 klijavih semena/m2.
Svako kašnjenje sa vremenom setve i pomeranje rokova može dovesti do smanjenja prinosa i kvaliteta. Sa kasnijom setvom, količinu semena povećati za 10% na svakih 10 dana kašnjenja.
Radi boljeg uspostavljanja kontakta između semena i zemljišta, neophodna agrotehnička mera je valjanje glatkim valjkom nakon setve. Na ovaj način i uz tretman semena SLAVOL-om S, obezbeđuje se brzo i ujednačeno nicanje pšenice.
U cilju nege useva, rano u proleće, obratiti pažnju na kontrolu korova i preventivne mere protiv bolesti pšenice. Herbicidne tretmane moguće je kombinovati sa fungicidima uz dodatak mikrobiološkog đubriva. Preporučuje se SLAVOL u dozi 7 lit/ha.
Primena savremenih agrotehničkih mera, pravovremeno i po savetu stručnjaka, pomera prinose pšenice i približava ih genetskom potencijalu, čineći proizvodnju profitabilnom, a proizvođača uspešnog domaćina.