Preporuka za voćare ako dođe do poznih prolećnih mrazeva
Prema najavama meteorologa narednih dana očekuju nas jutarnje temperature koje će biti u minusu tj. pojava poznih prolećnih mrazeva. Obzirom na različite fenofaze razvoja neko voće je precvetalo i zametnulo plodove a neko je tek u cvetu. Stoga apelujemo da treba na vreme reagovati i zaštititi cvet i plod a samim tim i ovogodišnji rod voća. Naša preporuka je je dan, dva ranije ili najmanje nekoliko sati pre mraza uraditi tretman sa AMIXOLOM, biljnom aminokiselinom potpuno prirodnog porekla. Aminokiseline direktno utiču na sintezu proteina jer su prekursori za njihovo formiranje, održavaju pH biljne ćelije odgovarajućim jer sadrže i kiselu i baznu grupu pa se ponašaju kao puferi. Takođe su i izvor azota za biljku. Preporučuje se primena u koncentraciji od 3L/ha. Izuzetno je bitno pravovremeno reagovati kako bi biljka usvojila preparat i pokrenula fiziološke procese za prevazilaženje ovakvih situacija.
Podsećanja radi u punom cvetanju najosetljivija je vinova loza čiji cvetovi izmrzavaju već na temperaturi od -0,6C dok je najotporniji badem čiji cvetovi izmrzavaju na temperaturi od -3,3C. Za većinu ostalih voćnih vrsta (jabuka, višnja, trešnja, šljiva..) kritična temperatura je -2,2C.
Tek zametnuti plodovi su najosetljiviji kod kajsije i vinove loze koji stradaju već na -0,6C dok su najotporniji mladi plodovi jabuke koji mogu da podnesu temperature do -1,7C. Ostale voćne vrste ( višnja, trešnja, šljiva, breskva…) podnose temperature od -1,1C.
Zaštita cvetova i mladih plodova od mraza prva je linija zaštite ovogodišneg roda, reagujmo na vreme.