Kako uspešno gajiti breskvu?
Za uspešno gajenje breskve potrebno je ispuniti određene zahteve vezane za agrotehniku i pomotehniku ove voćne vrste. Međutim da bi smo ispunili sve ove zahteve moramo dobro poznavati fiziologiju ove vrste kao i potrebe u određenim fenofazama njenog razvoja.
Po kretanju vegetacije, prva fenofaza na koju treba obratiti pažnju je fenofaza cvetanja i oplodnje. Prosečan datum cvetanja breskve je početak aprila meseca. Cvetanju prethodi mikrosporogeneza, odnosno proces pri kome u polenovim kesicama nastaju polenova zrna. Mikrosporogeneza se kod breskve odvija u februaru ili martu mesecu.
Cvetanje prosečno traje od 7-10 dana. Oprašivanje je entomofilno, u manjoj meri i pomoću vetra. Za dobar prinos potrebno je da se zametne 25 – 30% plodova. Obično je znatno veće, pa je potrebno proređivanje plodova.
Posle oprašivanja nastupa sledeća faza u razvoju cveta a to je oplodnja. Ovoj fazi prethodi klijanje polenove cevčice kroz žig tučka a gde bitnu ulogu igraju auksini koji, ukoliko se ispune ostali preduslovi vezani za ovu fazu, iniciraju rast polenove cevčice kroz žig tučka pri čemu se unutrašnja opna polenovog zrna Intina, izdužuje i izrasta polenovu cev kroz pore na egzini, a čime se direktno pozitivno utiče na rast i razvoj polenove cevčice a samim tim i na oplodnju odnosno zametanje ploda. Stoga se u ovoj fazi preporučuje primena SLAVOLA VVL koji u svom sastavu sadrži napred pomenute auksine.
Kako reagovati u slučaju poznih prolećnih mrazeva?
Postoji mogućnost da se u ovoj fenofazi dođe do pojave poznih prolećnih mrazeva te tako do izmrzavanje cvetova ili tek zametnutih plodova. Cvetovi breskve podnose temperature od – 2,7C koja je ustvari i tačka izmrzavanja, dok je kod mladih tek zametnutih plodova tačka izmrzavanja -1,1C. Ukoliko dođe do naznaka da će se u ovim fazama razvoja javiti kritične temperature potrebno je intervenisati kako bismo biljku pripremili za ove stresne uslove. Naime potrebno je dan, dva ranije ili najmanje nekoliko sati pre mraza uraditi tretman sa AMIXOLOM, biljnom aminokiselinom potpuno prirodnog porekla. Preporučuje se primena u koncentraciji od 3L/ha. Izuzetno je bitno pravovremeno reagovati kako bi biljka usvojila preparat i pokrenula fiziološke procese za prevazilaženje ovakvih situacija.
Obratite posebnu pažnju u fazi rasta i razvoja ploda!
Po zametanju ploda nastupa faza rasta i razvoja ploda. Plod Breskve je monokarpna koštunica, masa ploda kreće se od 20-300g, oblik ploda može biti pljosnat, oruglast, jajast, ovalan i izdužen, maljavost pokožice može biti slaba, srednja ili jaka, a imamo i odsustvo maljavosti kod nektarine. SLAVOL VVL ima bitnu ulogu u fazama rasta i razvoja ploda.Brz razvoj endokarpa i mezokarpa, deoba ćelija te u ovoj fazi razvoja ploda auksini mogu imati veoma značajnu ulogu jer iniciraju deobu ćelija i doprinose bržem rastu i razvoju ploda.U sledećoj fazi razvoja ploda koju karakteriše usporen rast, lignifikacija koštice i rast embriona auksini igraju vaznu ulogu jer direktno utiču na deobu ćelija i rast embriona. U krajnjoj fazi razvoja ploda koju karakterišu brz rast mezokarpa i uvećanje ćelija auksini mogu uticati na mehaničke osobine ploda čime se povećava transportabilnost plodova kao i na pojačanu aromu i obojenost ploda.
Paralelno sa rastom i razvojem ploda traje i rast i razvoj mladara kod Breskve a koji se razvijaju iz vegetativnih pupoljaka. Ovu fenofazu karakteriše ubrzana deoba i rast ćelija a za koju je naručito bitan auksin. Fenofaza intenzivnog porasta mladara završava se krajem juna i početkom jula meseca, kada mladari počinju sekundarno da debljaju i i da obrazuju koru.
Diferenciranje začetaka cveta u pupoljcima počinje po završetku intenzivnog rasta mladara (kraj VI – početak VII) kada SLAVOL VVL, odnosno Auksini mogu pozitivno delovati na diferenciranje,rast i razvoj ćelija, a pri čemu stvaraju i kumulativni efekat, time sto se akumuliraju u cvetnim začecima koji tada spremno dočekaju sledeću fazu razvitka cveta, odnosno Mikrosporogenezu.
Breskva i stresni uslovi?
Preporuka je da se u svim fenofazama ukoliko dođe do pojave stresnih uslova koji mogu biti vezani za nedostatak vlage, napad bolesti i štetočina, pojave grada, poplava i ostalih nepovoljnih uslova koji produkuju stres primeni AMIXOL u koncentraciji od 3-4 L/ha. Aminokiseline iz amiksola, koje su nastale hidrolizom biljnih ostataka, biljka lako prepoznaje, brzo uključuje u svoj metabolizam čime direktno utiče na sintezu proteina i hlorofila.
Ukoliko smo posvetili dovoljno pažnje svakoj od fenofaza razvoja, primenili date preporuke, a pravilno i pravovremeno primenili sve ostale agrotehničke i pomotehničke mere možemo očekivati visoke prinose i kvalitetan rod, a što je svakako preduslov za dobru cenu i naravno ekonomsku opravdanost gajenja ove kulture, a samim tim i ličnu satisfakciju.
Breskva – Drvo života
Breskva potiče iz Kine, gde se gaji više od 4000 godina. Ova voćka ima posebno mesto u Kineskoj kulturi gde je smatraju drvetom života. Breskve u ovoj zemlji predstavljaju i simbol besmrtnosti i zajedništva, zbog čega kineske mlade nose njihove cvetove tokom venčanja. U tekstovima, breskva se prvi put javlja u jednom spisu iz 10. veka pre nove ere, gde se spominje kao omiljeno jelo kineskog cara. U srednjem veku, breskva se prenosi u Zapadnu Aziju, a u Evropu je donosi Aleksandar Makedonski sa osvajanjem Persije. Na američki kontinent je donose španski osvajači u 16. Veku.