Kako protiv bakteriozne plamenjače u krušci?
Bakterioznu plamenjaču kruške izaziva parazitska bakterija Erwinia amylovora. Bolest potiče iz Severne Amerike, gde je zbog ogromnih šteta koje je prouzrokovala u nekim oblastima SAD i Kanade praktično bilo napušteno gajenje kruške. U Evropi je nije bilo do 1957. godine kada je otkrivena u Engleskoj. Otuda se proširila na mnoge zemlje, a 1990. godine otkrivena je i u našoj zemlji. Najznačajnija je bolest kruške bakterijskog porekla i pravi velike ekonomske gubitke u gajenju ove voćne vrste. Osim kruške, napada jabuku i dunju.
Patogen napada sve delove kruške, jabuke i dunje: najpre cvetove i lišće, a zatim i letoraste i mlade plodove, a nisu poštedjeni ni deblje grane, deblo pa čak i kora. Simptomi bolesti su vrlo karakteristični i lako se uočavaju.
U proleće, 2 do 3 nedelje posle cvetanja, cvetovi najpre postaju mrki, a potom crni i suše se. Obolelo i osušeno lišće ne opada, već ostaje na granama. Oboleli letorasti prvo venu, dobijaju mrku a potom crnu boju i izgledaju kao zahvaćeni plamenom .Otuda i naziv plamenjača. Na zaraženoj grani se uočavaju mekše , nabubrele i ispucale površine. Kao vrlo karakterističan simptom javlja se pastirski štap i kapljice bakterijskog eksudata u kom bakterija i prezimljava.
U rano proleće sa kretanjem sokova aktivira se i bakterija, koja zahvata sve veće delove biljnog tkiva, a često i celu voćku. Parazit se brzo raznosi posredstvom bakterijskog eksudata, insekata i čoveka (prilikom rezidbe). U biljna tkiva prodire kroz stomine otvore lišća i mladih plodova, kroz lenticele ,otvore nektarskih žlezda, kao kroz povrede i rane.
Širenju bolesti pogoduje toplo i vlažno vreme. U zasadima u kojima se nastanio, patogen je zauvek prisutan , zato je neophodno stalno sprovoditi preglede voćnjaka i održavati maksimalnu higijenu tokom agrotehničkih mera. Zaražene grane neophodno je orezati najmanje 30 cm ispod obolelog mesta, ukloniti i spaliti. Ako su obolele grane celom dužinom do provodnice, potrebno je izvaditi i uništiti celo stablo.
Preporuka kompanije Agrounik je primena biobaktericida i biofungicida ERWIX u konc. 1%.
Preparat ERWIX je namenjen i registrovan za suzbijanje Erwinia amylovora i deluje na način koji sprečava naseljavanje bakterije, preživljavanje i infekciju biljke tako što uništava njen biofilm. Tretmane treba sprovoditi 2 do 3 puta od samog početka cvetanja do precvetavanja. Efikasnost primene preparata ERWIX u suzbijanju fitopatogene bakterije Erwinia amylovora dokazana je i u laboratorijskim i poljskim uslovima.
ERWIX možete potražiti u poljoprivrednim apotekama.
dipl.ing Tatjana Marić