
Bakteriozna plamenjača jabučastog voća: prepoznavanje, suzbijanje i prevencija
Bakteriozna plamenjača jabučastog voća izazvana je parazitskom bakterijom Erwinia amylovora. Ova bolest potiče iz Severne Amerike, gde je izazvala ogromne štete, zbog čega je gajenje kruške u nekim delovima SAD-a i Kanade praktično prestalo. U Evropi se nije javljala sve do 1957. godine, kada je prvi put otkrivena u Engleskoj. Od tada se proširila na mnoge zemlje, a u Srbiji je prvi put zabeležena 1990. godine. Bakteriozna plamenjača predstavlja najznačajniju bolest jabučastih voćnih vrsta bakterijskog porekla i uzrokuje velike ekonomske gubitke u gajenju ovih kultura.
Simptomi bolesti
Ova bolest napada sve delove kruške, jabuke i dunje: počinje cvetovima i lišćem, a zatim prelazi na letoraste, mlade plodove, pa čak i deblje grane, deblo i kora. U proleće, 2 do 3 nedelje nakon cvetanja, cvetovi najpre postaju mrki, zatim crni i suše se. Obolelo lišće ne opada, već ostaje na granama. Letorasti prvo venu, postaju mrki, a potom crni, izgledajući kao da su zahvaćeni plamenom, što objašnjava naziv „plamenjača“. Na zaraženim granama mogu se uočiti mekše, nabubrele i ispucale površine. Jedan od najkarakterističnijih simptoma je pojava pastirskog štapa i kapljica bakterijskog eksudata, u kojem bakterija prezimljava.
Kako se bolest širi?
U rano proleće, sa početkom kretanja sokova, bakterija se aktivira i počinje zahvatanje sve većih delova biljnog tkiva, često uništavajući celu voćku. Parazit se brzo širi zahvaljujući bakterijskom eksudatu, insektima i čoveku (prilikom rezidbe). Bakterija prodire u biljna tkiva kroz stomine otvore lišća, mladih plodova, lenticele, otvore nektarskih žlezda, kao i kroz povrede i rane.
Faktori koji pogoduju širenju bolesti
Toplo i vlažno vreme stvoriti idealne uslove za širenje bakterije. Kada patogen jednom nastani u zasadima, on ostaje prisutan. Stoga, redovan pregled voćnjaka i održavanje maksimalne higijene tokom agrotehničkih mera od presudnog je značaja. Zaražene grane treba orezivati najmanje 30 cm ispod obolelog mesta i ukloniti ih sa terena, a zatim spaliti. Ako su grane obolele duž cele dužine do provodnice, potrebno je ukloniti celo stablo.
Preporuka za suzbijanje bolesti
Primena biobaktericida ERWIX preparata u koncentraciji od 1%.
Ovaj preparat je registrovan za suzbijanje bakterije Erwinia amylovora i deluje tako što sprečava naseljavanje bakterije, njeno preživljavanje i infekciju biljke uništavajući njen biofilm. Tretmane treba sprovesti 2 do 3 puta, počevši od početka cvetanja pa sve do precvetavanja.
Efikasnost ERWIX preparata u suzbijanju ove fitopatogene bakterije dokazana je kako u laboratorijskim, tako i u poljskim uslovima.
Na ovaj način možete efikasno suzbiti bakterioznu plamenjaču i zaštititi svoje voćnjake od značajnih gubitaka.