Sadnja voća (jabuka,kruška,šljiva)
Posle završene pripreme zemljišta, a pre same sadnje voćaka, neophodno je izvršiti još nekoliko operacija.
Razmeravanje i obeležavanje mesta za sadnju:
Razmeravanje parcele i obeležavanje mesta za sadnju izvodi se posle ravnjanja terena. Za obeležavanje se koriste drveni markeri debljine 10-15 mm i dužine oko 40 cm. Posebno treba obratiti pažnju na rastojanje između krajnjih redova i granica parcela.
Vreme sadnje:
Sadnja se može obaviti tokom jeseni ili ranog proleća. Važno je da se ne sadi u smrznutu i previše vlažnu zemlju. Jesenjoj sadnji treba dati prednost, jer se posađene sadnice bolje primaju i u toku zime obrazuju jači korenov sistem i brže rastu u prvim godinama nakon sadnje.
Kopanje jamića za sadnju:
Jamići za sadnju otvaraju se neposredno pred sadnju. Kopanje se vrši tik uz markere, kojima je obeleženo sadno mesto i uvek sa iste strane markera. Ako se za sadnju koristi ravnjača onda se jamić kopa između dva markera. Prečnik sadnog mesta treba da je nesto veći od prečnika korena sadnice, da bi se žile nesmetano smestile u jamić.
Neposredna priprema sadnica za sadnju:
Priprema sadnica za jesenju sadnju izvodi se na dan sadnje. Sve oštećene i neispravne se odstranjuju. Na zdravim se skrate osnovne žile na dužinu 15-20 cm. Na pokidanim žilama obnavljaju se preseci do zdravog mesta. Preseci moraju biti pravi, a ne kosi, jer su pravi preseci najmanji i najlakše zarastaju. Zatim se sadnica potapa u 2% rastvor SLAVOL-a VVL, u kojem sadnica treba da odstoji 30 minuta, a koji u sebi sadrži indol-3 sirćetnu kiselinu, čija je uloga da pospeši ožiljavanje i ukorenjavanje sadnica, a samim tim i njihov prijem.
Ova operacija je jako bitna i sa ekonomskog stanovišta jer broj sadnica koje se nisu primile svodimo na minimum i samim tim nema dodatnih troškova oko ponovne sadnje kao i gubitka vremena i radne snage.
Način sadnje:
Sadnja se obavlja na približno istoj dubini na kojoj je sadnica bila u rastilu. Dubina sadnje se lako određuje po boji kore. Deo koji je bio u zemlji je svetliji od dela koji je bio iznad zemlje. Jedan radnik stavlja sadnicu u centar jamića, drži je u vertikalnom položaju i proverava da li je u istom pravcu sa markerima. Ako se koristi ravljača za sadnju onda se sadnica postavlja u srednje ureze na ravnjači. Drugi radnik preko korena sadnice nabacuje rastresitu i umerno vlažnu zemlju. Zemlja se dobro nagazi kako bi se istisnuo sav vazduh a koren imao bolji prijem. Ponovo se dodaje nova zemlja i vrsi njeno gaženje. Zatim se sadnica zalije sa preostalim rastvorom SLAVOL-a VVL i zatvori jamić.