Proizvodnja salate u plastenicima
Salata (Lactuca sativa) ima različite termine setve pa tako razlikujemo: Rano-prolećnu setvu, kasno-prolećnu setvu, letnja proizvodnja, jesenje–zimska setva i zimska proizvodnja. Proizvodnja se obavlja kako na otvorenom polju tako i u staklenicima i plastenicima. Proizvodnja u zaštićenom prostoru počinje u drugoj polovini septembra i traje sve do kraja aprila. Kasno prolećna setva je karakteristična za ovaj period godine obzirom da se setva obavlja krajem decembra i početkom januara meseca. Salata posejana u ovom periodu pristiže krajem marta i početkom aprila meseca. Zelenu salatu karakteriše kratak vegetacioni period od 50-120 dana, što zavisi od sortimenta i uslova gajenja. Optimalna temperatura za uzgoj salate kreće se od 18-20 Co, dok i pri temperaturama od 10-15 Co daje zadovoljavajuće rezultate. Optimalna vlažnost zemljišta treba da je oko 70-75 % PVK. Posebno treba voditi računa o vlažnosti da se ne pretera, obzirom da se na taj način stvaraju uslovi za razvoj truleži na koju je salata naročito osetljiva.
Rasad salate se proizvodi u tresetnim kockama, kontejnerima. Salata se može proizvoditi iz običnog ili iz dorađenog semena. Dorađeno ili pilirano seme ima daleko veću cenu i nekoliko puta je skuplje od običnog, što značajno utiče na poskupljenje same proizvodnje. Sa druge strane korišćenjem običnog semena klijavost je mala i teško je dobiti ujednačeni rasad.
Kako bi se postiglo brže i ujednačenije klijanje i nicanje biljaka, preporuka Agrounika je tretiranje semena salate pre setve mikrobiološkim stimulatorom rasta, Slavol-om S. Postupak primene je veoma jednostavan. Naime, seme se potopi u rastvor Slavola S u trajanju od pola sata. Kada se seme prosuši, pristupa se setvi.
Proizvodnja rasada salate traje 4-6 nedelja, što naravno zavisi od uslova proizvodnje. Tokom zimskog perioda traje oko 6 nedelja. Kod rasada u kockama treba obratiti pažnju na odvajanje kocki, kako bi korenov sistem rastao u dubinu a ne bočno. Rasad je spreman za sadnju sa 4-6 normalno razvijenih listova. Rasad koji je proizveden u kontejneru sadi se dublje, odnosno ceo koren koji je rastao mora biti u zemlji. Što se tiče rasada iz hranljive kocke, on se ne ukopava već se hranljiva kocka blago utiskuje u zemlju do 1/3 njene visine.
Zemljište pre rasađivanja treba istretirati Uniker-om (5 l/ha), koji zahvaljujući svom sastavu povoljno utiče na bolje napredovanje biljaka po rasađivanju i optimalnu obezbeđenost hranljivim elemenatima koji su biljci neophodni.
Što se prihrane salate tiče, ona se izvodi kako folijarno u kombinaciji sa sredstvima za zaštitu tako i preko sistema kap po kap i rasprskivača. Preporuka Agrounika je primena Slavola u koncentraciji od 100-200 ml na 10 l vode ili 1-2 ml/m2 kroz sistem kap po kap. Rasad tretirati 1-2 puta nedeljno a nakon rasađivanja Slavol primenjivati na 7-10 dana. Primena Slavola pospešuje rast biljaka, intenzitet fotosinteze, povećava se otpornost biljaka na bolesti i eliminiše negativan uticaj pesticide.