Saveti agronoma u proizvodnji maline
Malina je visegodišnja listopadna biljka koja pripada familiji ruza (Rosaceae). Prema prvim zapisima u Srbiji je počela da se gaji oko 1880. godine kao ukrasna biljka, dok vec 1920. godine počinje robna proizvodnja maline pri čemu su u tom periodu određena i prva malinarska područja koja su se prostirala oko Valjeva i Čačka.
Zbog blagodeti svojih plodova malina je poznata i pod nazivom ’crveno zlato’. Srbija je treća zemlja u svetu po količini proizvedene maline odmah posle Rusije i Poljske, pri čemu je na našim područjima najviše zastupljena sorta Vilamet, a odmah iza nje je sorta Miker. Zbog agroekoloških uslova, kao i sume godisnjih temperatura malina proizvedena na nasem podneblju ima najveci procenat suve materije pri čemu kvalitet ploda daleko prednjači u odnosu na druge zemlje koje se bave poroizvodnjom ove kulture.
U zavisnosti od lokaliteta i sortimenta, nadmorske visine i ekspozicije terena nalaze malina se nalazi u fazi od devet i vise listova do pojave prvih cvetnih pupoljaka (BBCH 19-57). Najavljene višednevne padavine mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije prouzrokovačem lisne pegavosti izdanaka i pupoljaka maline (Didymella applanata).
U cilju zaštite kompanija Agrounik preporučuje folijarni tretman preparatom Erwix u koncentraciji od 1%, takođe tretman ponoviti i tokom fenofaze cvetanja radi zastite od patogena Botrytis sp. Pri aplikaciji Erwixa preporucujemo i koriscenje okvasivaca Lepilo u koncetraciji od 0.1% radi bolje distribucije preparata kroz biljku kao i produžene aktivnost preparata.
Pred fenofazu cvetanja preporučujemo upotrebu folijarnog djubriva sa borom Nika B ( 40ml/10 litara vode), koji ima ulogu u formiranju reproduktivnih organa kod biljaka sto pozitivno utice na oplodnju.
U kasnijim fazama razvoja maline preporučujemo primenu biostimulatora Slavola VVL ( 5litara/ha ) , nekoliko puta u toku vegetacije, a koji pozitivno deluje na brojne fizioloske procese u biljci, kao i Nika Ca (40ml/10 litara vode), zarad povećanja čvrstoce plodova kao i njihove transportabilnosti.
Ukoliko u toku vegetacije dodje do stresnih uslova u vidu kolebanja temperatura, mehaničkih oštećenja biljaka, fitotoksija ili nekih drugih negativnih uticaja na biljku preporucujemo primenu aminokiseline Amixol, koja u sebi sadrzi 16% slobodnih aminokiselina i biljnog je porekla. Ovakvu aminokiselinu biljke brzo prepoznaju i lako ukljucuju u svoj metabolizam sto za posledicu ima brzu revitalizaciju biljaka.
Za dodatne informacije o preparatima možete kontaktirati našeg agronoma za Vaš region putem linka: https://agrounik.rs/kontakt/
Naše proizvode možete pronaci u poljoprivrednim apotekama širom Srbije.