SAVET AGRONOMA – Jagoda – Početak vegetacije
Jagoda je najznačajnija jagodasta voćna vrsta, prevashodno zbog visoke rentabilnosti njenog gajenja, ranog stupanja na rod (u prvoj godini posle sadnje) i vrlo ranog vremena zrenja (maj-jun), kao i zbog mogućnosti primene različitih tehnologija gajenja na otvorenom polju i u zastićenom prostoru. Plod je kvalitetan i može se koristiti za različite vidove namene. Jagoda je vrsta koja brzo vraća uložena sredstva, omogućava ostvarivanje solidne dobiti, naročito ako se gaji na savremen način u blizini velikih potrosačkih centara.
Period vegetacije jegode u umereno-kontinentalnom podneblju naše zemlje obično traje od marta do oktobra. Biljka jagoda počinje vegetaciju rano u proleće. Koren brzo raste do početka cvetanja, a lisće intenzivno raste do perioda sazrevanja plodova.Za vreme zimskog odmora,koji u našim agroekološkim uslovima traje obično pet meseci, od novembra do marta, svi biohemijski procesi u biljci odvijaju se smanjenim intenzitetom. Kad temperature vazduha postanu više od vegetacione nule za jagodu (5 C), počinje period vegetacije.
Period kada jagoda kreće u novi godišnji ciklus pravi je trenutak da se krene sa efikasnim i pravovremenim tretmanima zaštite i isharane. U ovom periodu potrebno je uraditi kvalitetan tretman protiv prouzrokovača bolesti lista, od kojih je najznačajnija gljiva Mycosphaerella fragarie, prouzrokovač pegavosti lišća jagode, kao i dve bakterije , Xanthomonas fragarie, prouzrokovač uglaste pegavosti lišća i Pseudomonas solanaceum, prouzrokovač pojave uvenuća biljaka.
Preporuka kompanije Agrounik je biofungicid i biobaktericid ERWIX u konc. 1%, u folijarnom tretmanu, kao i primena kroz fertigacioni sistem u količini 1 lit/ 10 ari.
ERWIX je biobaktericid i biofungicid koji sadrži bakteriju Bacillus subtilis, koja ima snažno antimikrobno delovanje protiv fitopatogenih bakterija. Kolonizacijom biljke B. subtilis sprečava preživljavanje i formiranje biofilma fitopatogenih bakterija i na taj način štiti biljku od napada patogena,bilo da je reč o patogenima lista ili patogenima korenovog sistema.
Istovremeno, sa zaštitom od prouzrokovača bolesti, preporuka naše kompanije je primena preparata Unistart, kroz sistem za fertigaciju, u količini 1 lit /10 ari na 7-10 dana i vodotopivog NPK djubriva NikaFert 20:20:20 u količini 20 gr po biljci nedeljno, ili 2-3 kg /ha u folijarnom tretmanu.
Unistart je tečno mikrobiološko djubrivo-mobilizator hranljivih elemenata koje će obezbediti bolju iskorišćenost mineralnih i organskih djubriva ,bolje usvajanje hranljivih elemenata i pravi je izbor za startne tretmane na početku perioda vegetacije jagode.
Uz svaki folijarni tretman dodati okvašivač LEPILO u količini 0,1 lit/ ha, mikrobiološki preparat koji sadrži bakterije stimulatore rasta biljaka, poboljšava delovanje sredstava za zaštitu bilja i omogućava bolje prijanjanje pesticida ili folijarnih djubriva za biljne delove.
Za dodatne konsultacije mozete kontaktirati našeg stručnjaka za voćarstvo :
Tatjana Marić – +381646422031